Czy jazda rowerem elektrycznym po chodniku jest dozwolona?

Rowery elektryczne stanowią wygodny, opłacalny i ekologiczny sposób przemieszczania się. Należy jednak wiedzieć, co jest dozwolone, a co nie — w tym artykule przedstawimy przegląd aktualnych przepisów w Polsce dotyczących rowerów elektrycznych oraz tego, czy są one dozwolone na chodnikach, czy tylko na wyznaczonych ścieżkach rowerowych.

Co to są rowery elektryczne?

Rower elektryczny to rodzaj roweru, który jest napędzany przez silnik elektryczny, który może pomóc w pedałowaniu, zwiększając siłę napędową i umożliwiając jazdę z mniejszym wysiłkiem fizycznym. Rower na akumulator może być również napędzany przez sam silnik, bez konieczności pedałowania, dzięki czemu umożliwia łatwiejsze pokonywanie wzniesień i osiąganie większych prędkości.

Rower elektryczny posiada baterię, która zasila silnik elektryczny. Bateria ta jest ładowana zazwyczaj poprzez podłączenie do gniazdka elektrycznego. W zależności od modelu zasięg jazdy na jednym ładowaniu baterii może wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Czy rowery elektryczne są dozwolone na chodnikach w Polsce?

Zgodnie z polskim prawem, rowery elektryczne są traktowane tak samo jak zwykłe rowery, a ich użytkownicy powinni przestrzegać tych samych przepisów ruchu drogowego.

Jeśli chodzi o poruszanie się rowerem elektrycznym na chodniku, to zgodnie z polskimi przepisami nie jest to dozwolone. Chodniki są wyłączone z ruchu rowerowego, a jazda rowerem jest dozwolona na drogach dla rowerów, pasach rowerowych, drogach rowerowo-pieszych oraz na drogach, na których brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, ale tylko w przypadku, gdy jazda rowerem nie stanowi zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Ponadto rower elektryczny może poruszać się z prędkością do 25 km/h. Jeśli przekracza tę prędkość, to już traktowany jest jako pojazd i musi poruszać się po drogach dla pojazdów.

// //